Leasing na firmę jednoosobową – co chciałbyś wiedzieć i o co boisz się zapytać
Leasing na firmę jednoosobową – co chciałbyś wiedzieć i o co boisz się zapytać
Jesteś małym przedsiębiorcą i prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Zastanawiasz się czy możesz skorzystać z usługi leasingowej? Otwieramy przed Tobą arkana informacji na temat leasingu dla firm z sektora MMŚP.
Co można leasingować w ramach firmy jednoosobowej?
Najczęściej myśląc o leasingu mamy na myśli leasing samochodowy, ponieważ jest to forma ciesząca się największa popularnością. Jednak na samochodach leasing się nie kończy. W ramach tej usługi możemy leasingować dosłownie wszystko. Oczywiście w granicach rozsądku i zasobności portfela, ponieważ usługa nie jest darmowa. Zastanówmy się jakie potrzeby ma jednoosobowa firma? Laptop, drukarka, telefon, oprogramowanie, specjalistyczne maszyny rolnicze, budowlane, elektronarzędzia. Tak, to wszystko może wchodzić w skład leasingu. Idąc krok dalej, można leasingować nawet nieruchomości. Warto zwrócić uwagę, że na polskim rynku pojawia się nowa usługa DaaS (Device as a Service), która jest bardzo podobna do leasingu, jednak w ramach tej usługi wkraczamy w zupełnie nową rzeczywistość.
Korzyści płynące z leasingu
Utarło się przekonanie, że tylko wielkie przedsiębiorstwa mogą uzyskać korzystną ofertę leasingową w firmach oferujących tego typu usługi. Nic bardziej mylnego! Również mniejsi przedsiębiorcy radzą sobie w tej kwestii doskonale, a firmy leasingowe oferują im atrakcyjne oferty. Wystarczy tylko poszukać tej dopasowanej na miarę swojej firmy.
Niezaprzeczalne korzyści płynące z leasingu, to to, że jest mniej problematyczny niż tradycyjny kredyt. Po pierwsze jest znacznie tańszy i nie blokuje zdolności kredytowej, jeżeli chcielibyśmy w przyszłości skorzystać z wsparcia finansowego. Procedura wnioskowania o leasing jest zdecydowanie bardziej uproszczona.
Mały przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu w ramach dostępnego limitu (150 tysięcy złotych). Współpracując z rozeznaną w środowisku leasingowym księgową, jest znacznie łatwiej rozliczać leasing w ramach własnej działalności gospodarczej. Księgowa z pewnością zwróci uwagę na rodzaj leasingu oraz możliwość odliczania VAT-u, w zależności czy leasingowany sprzęt jest używany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej czy także do celów prywatnych.
Leasing samochodowy
Nie da się ukryć, że leasing samochodowy jest w dalszym ciągu jednym z najbardziej popularnych leasingów wśród Polaków. Samochód to niejednokrotnie wizytówka naszej firmy. Maszyna, dzięki której możemy udać się na spotkanie z potencjalnym klientem. Częste zmiany samochodów kojarzą się Polakom z prestiżem i zasobnością portfela. Leasing samochodowy umożliwia zmianę auta co 4-5 lat. Pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Raty leasingowe w firmach oferujących tego typu usługi są o wiele bardziej korzystne, z racji stałej współpracy firm leasingowych z przedstawicielami różnych marek samochodowych. Bardzo często możemy uzyskać w ramach leasingu ubezpieczenie, serwisowanie auta lub chociażby wymianę opon.
Jeżeli przywiążemy się do konkretnego auta, istnieje możliwość wykupu samochodu do celów prywatnych. Jeżeli jednak nie będziemy chcieli wykupić auta na własność, możemy oddać używany samochód i wziąć w leasing kolejny, ponosząc tym samym mniejsze koszty w związku ze zwrotem poprzedniej maszyny.
Na co zwrócić uwagę biorąc leasing?
Podstawą jest sprawdzenie i porównanie ofert kilku firm leasingowych. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić oraz jakie będą potrzebne dokumenty, aby starać się o leasing. Nie bez znaczenia jest czas rozpatrywania wniosku. Dopytaj koniecznie o możliwość odkupu leasingowanej rzeczy.
Podczas starania się o leasing mogą pojawić się kwestie poręczenia osoby prywatnej lub innej firmy oraz zabezpieczenia w postaci hipoteki. Dzieje się tak, gdy, po sprawdzeniu zdolności kredytowej, pojawią się wątpliwości w związku z udzieleniem leasingu.